09/05/17

SALK

1 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 19.30, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. Głos Marceli Rybskiej, który możecie usłyszeć w singlu ,,Matronika” nagrano w kredensie stojącym także w owym pokoju. Znaleźć w nim możecie ponadto ukulele, pianino i gitarę – wszystko należące do Marceli, bo ona lubi grać.

Drugi pokój zamieszkuje Michał ,,Mamut” Sarapata, basista i producent, a pokój dzieli z dwoma basami, raczej grzecznymi. Wieczory spędza z kubkiem kawy, w towarzystwie uspokajających szmerów macbooka, zawsze w gustownych skarpetkach.

Mateusz ,,Majster” Sarapata to właściciel trzeciego pokoju, gdzie perkusjonalia i elektronika próbują po ludzku się dogadać. Uwaga: w szafie trzyma upchnięte dźwięki lasu, kosmiczne mewy i dzwoneczki na szczególne okazje.

Ostatni pokój wypełnia dźwięk maszyny do pisania, a na jednym z klawiszy siedzi Kamil Kwidziński, nieustannie szukający słowa, by opisać tę latarnię morską, którą widzi przez otwarte okno.

Czego oni chcą?

Chcą Was zabrać na chwilę w inny świat. W świat kompletny, w którym można posłuchać, ale też dotknąć i poczuć. Chcą udowodnić, że polska piosenka może być wciąż dobrą piosenką. Chcą udowodnić, że pizza ze szpinakiem to najlepsza pizza.

Tutaj zaczyna się historia. Trochę magiczna, trochę zamglona, ale w gruncie rzeczy bardzo prosta.

no responses
SALK
09/05/17

KRÍA

1 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 20.30, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

KRÍA to pseudonim artystyczny islandzkiej wokalistki i producentki Elísy Einarsdóttir, obecnie mieszkającej w Londynie. Jak przyznaje sama autorka,  inspiruje ją wszystko co jest niezwykłe, niewyjaśnione i nadprzyrodzone. Inspiruje ją również ojczysta Islandia, szczególnie przy pisaniu wierszy i tekstów. Przyznaje, że od zawsze interesowała się islandzkimi ludowymi opowieściami o duchach i ukrytych ludziach, którzy żyją w kamieniach.

Artystka zadebiutowała 3 sierpnia 2015 roku albumem EP zatytułowanym „Low Hype” (Basilar Records). KRÍA samodzielnie napisała wszystkie teksty i melodie na krążek, natomiast przy produkcji i miksowaniu materiału towarzyszył jej Jak Owens.  Na płycie “Low Hype” znajdują się 3 utwory. Otwierający krążek Antibody opisuje sposób przedstawiania w mediach  kobiet oraz osób należących do mniejszości. Kolejna kompozycja Hiding” opowiada o byciu introwertykiem. Natomiast zamykający album, tytułowy utwór Low Hype mówi o znalezieniu się w jakimś mrocznym miejscu i stopniowym zdawaniu sobie sprawy z tego, że wszystko może się zmienić.

Muzyczny rdzeń twórczości KRÍA stanowi dark electronic, a oplatają go elementy ambient i synthwave.
W brzmieniu na pierwszy plan wysuwa się niesamowity głos artystki – z jednej strony kojący, a z drugiej bardzo intensywny. Towarzyszą mu rozmyte dźwięki syntezatorów, melancholijny bas, industrialne bity i sensualne glitche. Całość tworzy zupełnie nieziemski i zachwycający klimat; niebiańsko piękny i oniryczny.

W 2016 roku KRÍA wydała kolejną EPkę pt. ALTAKA.

 

no responses
KRÍA
09/05/17

Gypsy and the Acid Queen

2 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 18.30, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie znajdziemy żadnej queen w zespole. Jest tylko tajemniczy Gypsy. Wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, sam tworzy brzmienie całego zespołu, wprowadzając słuchaczy w hipnotyczny trans. Oniryczne melodie w połączeniu z psychodeliczno-bluesowym brzmieniem gitary i owiane lekko mistycznym głosem, opowiadającym historię nie z tego świata tworzą klimat lata 69. Koncerty to ciekawe doświadczenie, mimo tego, że na scenie jest tylko jedna osoba, to są to przeżycie „transcendentalne”. Gypsy zakończył pracę nad pierwszym solowym albumem o niespodziewanej nazwie Gypsy and the Acid Queen.

no responses
Gypsy and the Acid Queen
09/05/17

PUSTKI

2 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 19.45, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie “pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki. Debiutancka płyta “Studio Pustki” ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka “Patyczak” zyskała status alternatywnego przeboju.

Niedługo po wydaniu debiutanckiej płyty, w 2002 roku, doszło do zmian w składzie. Nowym nabytkiem grupy został basista Filip Zawada. W 2004 wydany został wielowątkowy, eklektyczny album “8 Ohm”, na którym oprócz standardowego rockowego instrumentarium można było usłyszeć dźwięki saksofonu, skrzypiec, fisharmonii i wibrafonu. Według samych muzyków był on wyrazem tzw. Muzyki Ściany Wschodniej.

W 2006 ukazała się trzecia płyta Pustek “Do Mi No”. Przyczyniła się ona do popularności grupy dzięki przebojowym piosenkom takim jak “Telefon do przyjaciela”, “Tchu mi brak”, czy “Słabość chwilowa”.

Na początku 2007 doszło do kolejnych zmian personalnych w grupie – najpierw zespół opuścił basista Filip Zawada, a kilka miesięcy później wokalista i współzałożyciel zespołu Janek Piętka. Zespół postanowił jednak kontynuować działalność, funkcję głównego wokalu przejęła Barbara Wrońska, a w kwietniu 2007 basistą został Szymon Tarkowski.

Pod koniec 2007 zespół nagrał dwie piosenki na składankę “Wyspiański wyzwala”, poświęconą poezji Stanisława Wyspiańskiego. Album promował utwór Pustek “Wesoły jestem”. Drugi utwór Pustek na tym wydawnictwie to “Jakżeż ja się uspokoję”, do którego nagrano również teledysk.

17 października 2008 ukazała się czwarta płyta grupy zatytułowana “Koniec kryzysu”, promowana singlem “Parzydełko”. Okazała się kolejnym przełomem w karierze zespołu, zdobywając jeszcze większą popularność niż jej poprzedniczka “Do Mi No”. Zespół zebrał znakomite recenzje, został nominowany do wielu prestiżowych nagród, takich jak Paszport Polityki czy Fryderyk. Radiowa Trójka oraz popkulturowe pismo “Pulp” uznały Pustki za zespół roku, a “Koniec kryzysu” za album roku 2008.

28 października 2009 na rynku pojawił się nowy album zespołu Pustki zatytułowany “Kalambury”. 29 października 2010 ukazało się pierwsze oficjalne DVD koncertowe zespołu, zrealizowane w podkrakowskiej Alwernii w ramach “Najmniejszego Koncertu Świata”. W programie koncertu znalazły się wybrane utwory ze wszystkich płyt Pustek, jedna piosenka premierowa oraz autorska wersja jednej z kompozycji formacji Republika.

no responses
PUSTKI
09/05/17

ŁĄKI ŁAN

2 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 21.15, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

Członkowie zespołu określają swoją muzykę jako „łąki funk”. Debiutancka płyta zespołu, zatytułowana po prostu Łąki Łan, ukazała się we wrześniu 2005 roku.

Zespół Łąki Łan występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce, takich jak m.in. Wisłostrada (2009), Heineken Open’er (2009, 2010 i 2013), Lubiąż Slot Art (2009), Coke Live Music (2009), Przystanek Woodstock (2010 i 2011), RockPastwisko Śrem (2010). Muzycy zespołu grali z grupami, takimi jak: Jacknife Lee, Luke Slater, Kevin Saunderson, Transglobal Underground, Jazzanova.

W lutym 2010 roku wydawnictwo ŁąkiŁanda uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna.

W listopadzie 2012 roku wydany został trzeci album studyjny zespołu zatytułowany Armanda. W grudniu tego samego roku ukazała się reedycja pierwszej płyty pt. Łąki Łan.

 

no responses
ŁĄKI ŁAN
09/05/17

Buslav

3 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 18.30, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

Buslav, właściwie Tomasz Nikodem Busławski – multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Twórca autorskiego projektu pod nazwą Buslav. Jego muzyka oscyluje na granicy popu, delikatnej elektroniki i piosenki poetyckiej. Jego debiutancki album zatytułowany Buslav ukazał się 7 października 2016. W 2017 roku artysta został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop oraz Fonograficzny Debiut Roku.

Karierę zaczynał jako muzyk sesyjny, współpracując z artystami krajowymi i zagranicznymi (m.in. Mariką, Mieczysławem Szcześniakiem, Sedativą, Team Horn Section NYC). Pracował też z Anną Marią Jopek, Noviką, Maciejem Maleńczukiem czy Smolikiem. Występował m.in. w jazzowych grupach Kovalczyk Big Band Project oraz Retro Funk, a także w kwintecie Goryl, gospelowym TGD (Trzecia Godzina Dnia), zagrał też na płycie dubowo-reggae’owego składu Sedativa, a także należał do nowojorskiego bandu wokalistki Cheryl Pepsii Riley.

 

no responses
Buslav
09/05/17

Sonar

3 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 19.45, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

SONAR to producent Łukasz Stachurko (współtwórca RYS), perkusista Rafał Dutkiewicz i debiutująca oficjalnie na wokalu Lena Osińska. Fascynacja trip-hopem oraz zmysłową elektroniką zaowocowała oryginalnym brzmieniem, bo ciężko klimat Sonara z czymkolwiek porównać. Wyłącznie polskie teksty (autorstwa Mateusza Holaka), żywa perkusja, kwartet smyczkowy, pianista Artur Bogusławski, kilku ciekawych gości, a przede wszystkim głos Leny to składniki albumu „Pętle”, który ukaże się jeszcze w tym roku sumptem U Know Me Records.

 

no responses
Sonar
09/05/17

Xxanaxx

3 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 21.00, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

Xxanaxx – polski duet muzyczny, wykonujący muzykę elektroniczną, który powstał w 2012 roku w Warszawie z inicjatywy Klaudii Szafrańskiej i Michała Wasilewskiego. Jego nazwa pochodzi od leku psychotropowego xanax.

Pierwszy singel formacji, Disappear, ukazał się grudniu 2012 roku. W sierpniu kolejnego roku ukazał się debiutancki mini-album zespołu pt. Xxanaxx EP, wydany nakładem wytwórni U Know Me Records.

27 maja 2014 roku ukazał się pierwszy długogrający album studyjny Xxanaxx pt. Triangles. Materiał trafił do sprzedaży w dystrybucji Warner Music Poland. Nagrania zadebiutowały na 31. miejscu krajowej listy przebojów (OLiS).

3 czerwca 2016 został wydany drugi album długogrający zespołu pt. FWRD. Na tej płycie zespół zmienił proporcje stylistyczne między synthpopem a muzyką pop na korzyść tej drugiej, gościnnie wystąpił też raper Ten Typ Mes.

 

no responses
Xxanaxx
09/05/17

URBANSKI

3 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 22.00, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 8 – 10

Wojtek Urbanski – producent muzyczny, sound designer, czarodziej dźwięku. Współtwórca projektu RYSY, kompozytor i koproducent utworów zespołu. Debiutował w 2007 roku w niemieckiej wytwórni Compost Records. Przez wiele lat komponował muzykę do animacji, spektakli, reklam i pokazów mody. Jako kompozytor muzyki teatralnej współpracował m.in.z reżyserką Eweliną Marciniak przy spektaklach ‚Księgi Jakubowe’ w Teatrze Powszechnym oraz ‚Mapa i Terytorium’ w Teatrze Wybrzeże. Wielokrotnie nagradzany za muzykę i sound design. W 2016 nominowany wraz z zespołem RYSY do Fryderyka 2016 za debiutancki album ‚Traveler’. Występował na największych festiwalach w kraju (Open’er, Tauron Nowa Muzyka, Off), oraz koncertował za granicą, m.in. w Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Obecnie koncentruje się na solowym projekcie Urbanski, poprzez który jeszcze głębiej eksploruje inspiracje muzyką techno. Jego solowy album ukaże się nakładem U Know Me Records w czerwcu tego roku. Urbański regularnie współpracuje również z Wojtkiem Mazolewskim, Justyną Święs oraz Jagodą Kudlińską.

no responses
URBANSKI
09/05/17

SILENT DISCO

3 czerwca 2017

Rzeszów, godz. 23.00, dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego  8 -10

Zagrają: Michał Wasilewski (Xxanaxx), Wojtek Urbanski, Łukasz Stachurko

no responses