O FESTIWALU

FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Festiwal Przestrzeni Miejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Festiwal co roku odbywa się w innym, wyjątkowym miejscu, które adaptowane jest specjalnie na potrzeby Festiwalu. Do tej pory FPM odbył się m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ul. Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, a także na dziedzińcu zabytkowych kamienic przy al. Piłsudskiego 8-10 w Rzeszowie czy w fosie Zamku Lubomirskich. Wybierane są miejsca nietypowe i zapomniane lub przeciwnie – znane i lubiane, które na czas trwania Festiwalu wykorzystane są inaczej niż na co dzień. Ta idea ma służyć rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy. 

Podczas festiwalu odbywają się plenerowe koncerty najważniejszych zespołów polskiej sceny alternatywnej. Podczas poprzednich edycji wystąpili m.in. Fisz Emade Tworzywo, Łąki Łan, Xxanaxx, Bokka, Fismoll, Skubas, Smolik, Mikromusic, Król, Baasch, Bownik i inni.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej ze względu na swój innowacyjny charakter skupia kilkutysięczne grono świadomych i zaangażowanych mieszkańców Rzeszowa i całego regionu. Podczas Festiwalu prezentowane są nowe, ciekawe zjawiska kulturalne i muzyczne, co sprawia, że wydarzenie przyciąga uwagę młodych ludzi.

Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 7-8 czerwca na parkingu przy Hali Podpromie, w pobliżu rzeszowskich bulwarów. Wystąpią: Pablopavo i Ludziki, Mikromusic, Smolik // Kev Fox, Wczasy, Żaneta Łabudzka, Marika. Nie zabraknie też ciekawych wydarzeń towarzyszących, będzie to m.in. Archiczwartek, Silent Disco oraz Food Trucki.