Historia

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2010

Festiwal Przestrzeni Miejskiej zadebiutował 2010 r. Został wymyślony przez twórców Strategii Marki oraz Programu Promocji Miasta Rzeszowa. Rzeszów wydawał się być idealnym miejscem dla rozważań o projektowaniu przestrzeni miejskiej, bo na miejscu można znaleźć tyle przykładów pozytywnych, co negatywnych. Planowo miał odbywać się co dwa lata.

Podstawowym celem od początku było uświadomienie mieszkańcom i urzędnikom, jak ważny jest temat miejskiej przestrzeni. Festiwal był zbiorową dyskusją architektów i mieszkańców, która miała przerodzić się w konkretne pomysły dla urzędników i specjalistów od planowania przestrzennego. Prężnie rozbudowujące się miasto może garściami czerpać z pomysłów i projektów rodzących się na takim festiwalu. Wszystko to odbyło się w trosce o przyszłość Rzeszowa, aby był miejscem ciekawym dla zwiedzających, przyciągał każdym swoim zakamarkiem, był atrakcyjnym dla inwestorów i przyjaznym dla mieszkańców miastem. 

Pierwsza odsłona osiągnęła sukces i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród Rzeszowian. Na widowisko multimedialne w starej hali obrabiarek PKP przyszło ponad 1,5 tys. osób. Setki osób wzięło udział w warsztatach poświęconych projektowaniu miejskiej przestrzeni.

Część artystyczna pierwszej edycji festiwalu w starej hali obrabiarek PKP obejmowała wystawy i prezentacje ciekawych pomysłów na przestrzeń publiczną, pokaz filmu najsłynniejszego grafficiarza świata Banksy’ego i niesamowite widowisko audiowizualne przygotowane przez węgierski duet nurtu Video-art, EleKTro mOOn Vision. Po wielkim nastąpiła część koncertowa – wystąpiły postacie polskiej muzyki współczesnej, formacja Micromusic i L.U.C.

 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2012

Kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbyła się w 2012. Festiwal Przestrzeni Miejskiej był jedyną taką imprezą w Polsce, skierowaną do ludzi, którym przestrzeń wokół nie jest obojętna. Całe przedsięwzięcie koncentrowało się na zagadnieniach związanych z urbanistyką, architekturą, rewitalizacją, socjologią współczesnego miasta oraz na kierunkach jego rozwoju. Druga edycja była pełna ciekawych wydarzeń każdej z tych sfer.

Główną areną festiwalu były tereny fabryki Zelmer w śródmieściu Rzeszowa, która została podzielona na kilka stref, gdzie odbywały pokazy filmów, koncerty, wernisaże, warsztaty. 

Artystycznie w halach Zelmeru

FPM rozpoczął Texstyle, czyli tymczasowe butiki najciekawszych polskich projektantów i niebanalnych ubrań vintage stworzony w Rzeszowie przez Elwirę Rutkowską. Następnie uczestnicy wydarzenia byli świadkami mappingu 3D oraz instalacji audio-video autorstwa Temporary Space Design oraz Nawera. W halach Zelmeru zagościła pierwsza edycja tzw. Galerii Bezdomnej. Projekt zrealizowany został z myślą osobach, które chciały zaprezentować swoją twórczość bez względu na poziom profesjonalizmu. Początkujący i zaawansowani artyści fotografii mogli przynieść swoje prace i stworzyć wspólną eskspozycjęZdjęcia można było umieścić w Galerii przy sznurków czy taśm klejących tak aby nie zrujnować pomieszczenia. Dopełnieniem artyzmu w halach Zelmeru było powstanie muralu w hali głównej, natomiast a w przestrzeni biurowej odbywały się warsztaty architektoniczne “Którędy do miasta” z udziałem studentów. Zadaniem ich było pomysłowe zagospodarowanie wybranej przestrzeni w centrum miasta w formie projektu. Zakończeniem dnia pełnego emocji było wystąpienie zespołu Muzykoterapia w sali koncertowej oraz odbywające się po nim afterparty z udziałem projektu Niedwiedź w lesie.

Obok Texstyle w halach Zelmeru w najlepsze funkcjonowała strefa dla najmłodszych uczestników pod nazwą „Zona Dzieciak”. Wernisaże, projekcja filmu o architekturze Rzeszowa z okresu PRL-u, prezentacja fotografii Zdzisława Beksińskiego, ilustrowana transową muzyką. Odbyły się również warsztaty prowadzone przez brytyjskiego artystę z Londynu. Jako główny inicjator pomysłu Marq Kearey wraz z młodzieżą z Liceum Plastycznego i architektami z rzeszowskiej Pracowni Projektowej Arcont wykreował alternatywny świat w krajobrazie miejskim. Projekt miał na celu stworzenie przestrzeni w której można na chwile zatrzymać się i wejść na alternatywna ścieżkę, poczekać w poczekalni, zobaczyć instalację artystyczną, a na koniec wykonać swoje własne “dzieło sztuki”. Następnie po tym odbyła się plenerowa projekcja film pt. “Śmietnisko” w reż. Lucy.

W sali koncertowej miały odbyły się koncertów zespołów Sofa oraz brytyjskiej grupy Smoove & Turrell. Walker. Jednocześnie część Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbywała się będzie w Wojewódzkim Domu Kultury gdzie była możliwość wzięcia udziału w otwartych wykładach zaproszonych ekspertów. FPM zakończył się w kinie Zorza projekcją filmu o niezwykłym artyście, jakim był Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child.

 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2013

Festiwal Przestrzeni Miejskiej to wydarzenie, które oprócz prezentowania interesujących wydarzeń kulturalnych ma również na celu wykorzystywanie miejsc znajdujących się w krajobrazie miasta Rzeszowa i kształtowanie wrażliwości na problemy współczesnej przestrzeni miejskiej.  Tak też było w trakcie trzeciej edycji festiwalu. Kształtująca się na oczach wszystkich Rzeszowian przestrzeń stolicy Podkarpacia była bardzo dobrym pretekstem do otwartej dyskusji nad potrzebą efektywniejszego kreowania przestrzeni wokół, do planowania rozwiązań urbanistycznych oraz nad znalezieniem kompromisu między artyzmem a użytecznością.

Przez dwa dni trwania festiwalu w przejściu podziemnym na terenie Dworca PKP został stworzony mural. Nawer Metropolitan Flavour to artysta uliczny, absolwent programu Architektura i Urbanistyka w Krakowie, związany ze sztuką uliczną od połowy lat 90. Na Fali – to motyw przewodni kolejnego muralu na Domu Kultury “Staroniwa” autorstwa Piotra Kolanko. Na Osiedlu Wisłok odbył się malunek graffiti na żywo pt: Bajka malowana. Inauguracja festiwalu odbyła się tarasie hotelu Rzeszów, gdzie wystąpili Daniel Drumz & Sid Pong oraz duet TemperTemple.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się w sali wystawowej Zespołu Sztuk Plastycznych w Rzeszowie gdzie odbyły się spotkania i prezentacje: z twórcami Muzeum Neonu oraz Filipem Springerem, autorem projektu “Źle Urodzone”, polegającym na prezentacji najciekawszych polskich realizacji powojennego modernizmu, ich walorów architektonicznych, aktualnego stanu, kontekstu, w jakim się znalazły oraz percepcji współczesnych odbiorców czy użytkowników tych budynków. Na terenach PKP w sobotnie popołudnie odbyły się też interdyscyplinarne warsztaty dla najmłodszych “Zona Dzieciak”. Organizatorzy postanowili powrócić do idei PKP sprzed 2 edycji i to właśnie tam odbyły się pozostałe koncerty, w nieużytkowanych halach pomiędzy Dworcem Głównym a ul. Kochanowskiego, które były już miejscem akcji dla innego festiwalu – NoBorder. Gwiazdami, które wystąpiły w ramach FPM byli: raper, producent i performer L.U.C. oraz czołowy polski producent i muzyk – Smolik.

Po koncertach odbył się projekt Precyzja Miasta – Mapping Hali Wachlarzowej, wizualizacja oparta o animowany model 3D drzwi hali wachlarzowej. Podczas pokazu można było ujrzeć materiały video ukazujące Rzeszów z lat 70tych oraz aktualne zdjęcia miasta i jego mieszkańców. Całość została dopełniona industrialnymi elementami reagującymi na dźwięk, podkreślając charakter miejsca festiwalu.

 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2015

Najważniejsza część festiwalu odbyła się 29-30 maja (piątek, sobota) w fosie rzeszowskiego Zamku Lubomirskich, jednak pierwsze wydarzenia rozpoczęły się już w poniedziałek (25 maja). Jak zawsze FPM był pretekstem do rozmowy o życiu społecznym i przestrzennym współczesnego Rzeszowa. Jednym z prelegentów był Grzegorza Piątka, członka Fundacji Centrum Architektury, autora licznych artykułów dotyczących architektury, designu i miasta, znany z cyklu wykładów „Architekst” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obecna była również Bogna Świątkowska, dziennikarka, reżyserka, animatorka kultury, prezes Fundacji Bęc Zmiana, autorka audycji radiowych poświęconych miejskiej kulturze amerykańskiej manifestowanej w muzyce hip hop.

W sobotę w Klubie Festiwalowym w fosie zamku odbyła się debata „Dla kogo miasto?”. W roli ekspertów: Kinga Bielec, działaczka na rzecz sektora pozarządowego, prezeska Fundacji SOS Życie oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE w Mielcu, a także Karolina Micuła, rzeszowianka, związana obecnie z Wrocławskim Forum Miejskim. Będzie także Agnieszka Ziółkowska, aktywistka miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy, jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich, członkini Krytyki Politycznej. Podczas debaty okazje mieli zaprezentować się: Muzeum Regionalne ze Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz przedstawiciele lokalnego środowiska kultury i animatorzy, m.in. Andrzej Głowacki i Piotr Woroniec, fotoreporter Rzeszów News.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2015 rozpoczął się już 25 maja wystawą multimedialną #RZA2070, która zachęcić do dokumentowania architektury Rzeszowa z lat 20. i 70. Okres ten zamyka klamrą najciekawsze wydarzenia w rzeszowskiej przestrzeni, m.in. ciekawe założenia z okresu socjalizmu oraz znakomitą modernistyczną architekturę. Instalacja polega na fotografowaniu i tagowaniu zdjęć hasłem #RZA2070. Zdjęcia wyświetlane były projektorem na ścianie obok ratusza do 31 maja.

Wśród wystaw można było podziwiać prace Nicolasa Grospierre „Litewskie przystanki autobusowe” w Galerii Nierzeczywistej urodzonego w Genewie, natomiast mieszkającego w Polsce od 1999 r. Portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Jako miłośnik estetyki późnego modernizmu i brutalizmu, odkrywa nieoczekiwane piękno tego, co zapomniane czy ignorowane.

W Millenium Hall z kolei odbyła się wystawa zdjęć „Krajobrazy zdjęć” Martina Gorczakowskiego oraz „TypoPolo” pod kuratelą Rene Wawrzkiewicza. TypoPolo to pojęcie opisujące typograficzny fenomen, jakimi były amatorskie projekty reklam, szyldów i napisów informacyjnych, wykonywane na potrzeby małego handlu i rzemiosła, które zafunkcjonowały w polskiej przestrzeni publicznej lat 90. „TypoPolo” ” ukazało konteksty i inspiracje młodej niezależnej grafiki użytkowej w Polsce oraz postawi pytanie o rolę i funkcję projektowania w przestrzeni miejskiej. Składała się z czterech części: „Dokumentacja”, gromadzącej przykłady szyldów, liternictwa i napisów w formie dokumentacji fotograficznej; „Inspiracja” – typograficznych i graficznych realizacji powstałych pod wpływem wernakuralnego projektowania lat 90.; „Poprealizacja” – przykładów przetwarzających miejskie liternictwa w obiekty kultury popularnej oraz „Aktywizacja” – zestawu typoaktywistycznych projektów dla lokalnych przedsiębiorstw i rzemiosła.

Na Festiwalu nie zabrakło warsztatów architektonicznych dla studentów Politechniki Rzeszowskiej, których efektem było alternatywne opracowanie pomysłu na zagospodarowania skwerów miejskich i terenów zielonych. Urozmaiceniem programu były plenerowe koncerty gwiazd. Zagrali: Skubas, Bokka, Fismoll, Łagodna Pianka, Young Stadium Club, Co-Sovel.

 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2016

Piąta edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie odbyła się w 2016 roku. W pierwszy dzień imprezy w Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego odbył się wernisaż wystawy prac duetu ZUPAGRAFIKA oraz akwareli Tytusa Brzozowskiego. Zupagrafika to hiszpańsko-polska pracownia grafiki kreatywnej. Studio powstało z inicjatywy hiszpańskiego grafika zakochanego w Polskiej Szkole Plakatu.

Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z papierem, typografią i architekturą; specjalizuje się w wydawnictwach, plakacie oraz grafice inspirowanej architekturą.

Opowieść o mieście marzeń

Tytus Brzozowski to z kolei architekt i akwarelista, który studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Pięć lat pracował w zespole warszawskiej pracowni projektowej Jems Architekci. W swoich pracach opowiada o mieście marzeń – pełnym zdobnych kamienic, wąskich ulic i strzelistych wież. Posługując się charakterystycznymi dla lokalności Warszawy elementami architektury i krajobrazu, Brzozowski tworzy nowe światy, które mimo swej baśniowości ciągle są tutejsze. W pracach Tytusa znajdziemy intrygujące, surrealistyczne elementy, ukryte wątki oraz zdarzenia.

Od 30 maja do 4 czerwca trwał Archi Tydzień, współorganizowany przez rzeszowskie Stowarzyszenie Architektów Polskich. 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w rzeszowskim kinie Zorza fotograf Paweł Olearka poprowadził „Archimaskotkę”, czyli warsztaty fotograficzne dla dzieci oraz spacer z NieMapą. W spacerze będą mogły wziąć udział dzieci z rzeszowskich szkół podstawowych z klas 1-3. Dzieci odwiedziły charakterystyczne miejsca rzeszowskiego Śródmieścia, takie jak: pomnik Tadeusza Nalepy, Aleję pod Kasztanami fontanna multimedialna czy Rynek. Każdy uczestnik otrzymał analogowy aparat fotograficzny z kliszą, a zdjęcia wykonane mogły nabrać niepowtarzalności oraz trwałości. Tematem przewodnim wykonywanych zdjęć były wszystkie miejsca odwiedzane przez dzieci, a elementem łączącym wszystkie zdjęcia była maskotka. Każde dziecko przyniosło ze sobą 5 ulubionych maskotek, które zostały sfotografowane na tle rzeszowskiej architektury. Każde miejsce zostało sfotografowane zostanie przez każdego uczestnika na 4 różne sposoby. Istotnym elementem wprowadzającym uczestników w świat fotografii analogowej było spotkanie w Kinie Zorza, na którym mieli okazję zapoznać się z techniczną obróbką kliszy, wywoływaniem zdjęć za pomocą powiększalnika i chemicznych odczynników.

W ramach tego projektu 1 czerwca w Estrada Caffe prezentowane były prace studentów Politechniki Rzeszowskiej dotyczące rewitalizacji Śródmieścia Północ.

2 czerwca na pomniku Czynu Rewolucyjnego odbył się wideo-mapping w wykonaniu Fundacji Precyzja, natomiast dzień później w kinie Zorza będą prezentowane filmy o architekturze we współpracy z Fundacją Beton (organizatorem Beton Film Festival) –„Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen, „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind. W przerwie odbył się wernisaż wystawy SARP „Cement w architekturze”. Jej gościem specjalnym był architekt Kazimierz Łatak. Po zakończeniu prezentacji filmów miała miejsce dyskusja nt. „Możliwości kreacji w betonie”

Koncerty

Oxford Drama to duet z inicjatywy Gosi Dryjańskiej i Marcina Mrówki, których ważną częścią procesu powstawania ich muzyki jest komputer. Jednak podczas ich występów na żywo Oxford Drama świadomie odrzucili jego wsparcie i całość materiału wykonują bez laptopów, co czyni ich live wyjątkowymi na tle innych wykonawców tego nurtu. Fisz i Emade przez lata przyzwyczaili swoich fanów do muzycznych eksperymentów, mieszając ze sobą różne style, starając się by wszystkie ich produkcje łączył jeden składnik – wysoka jakość i zaangażowanie.

W ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej powstał mural w centrum miasta, którego autorem był Arkadiusz Andrejkow. Efekty pracy sanockiego artysty do dziś można obserwować na ścianach budynków przy popularnych rzeszowskich ulicach.

 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2017

Szósta edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej 2017 odbyła się w pomieszczeniach i dziedzińcu kamienicy przy al. Piłsudskiego 8-10. W trakcie FPM miały miejsce dyskusje otwarte na potrzeby lepszego planowania rozwiązań urbanistycznych i efektywniejszego kreowania przestrzeni wokół nas. Festiwal po raz kolejny był próbą odnalezienia kompromisu między tym, co artystyczne, a tym, co użyteczne dedykowanym wszystkim, którzy choć trochę interesują się miejscem i otaczającą go przestrzenią.

W tym roku nie zabrakło spotkania z tworzywem betonowym oraz warsztatów z projektowania przestrzeni biurowych, które poprowadzili projektanci i designerzy Grupy Nowy Styl. W programie znalazły się również spotkania z architektami, Tomaszem Koniorem i Oskarem Gąbczewskim. Tematem dyskusji były współczesne przestrzenie publiczne. Podczas Festiwalu była również możliwość wzięcia udział w wernisażu wystawy modeli architektonicznych autorstwa BXBstudio Bogusław Barnaś pt. „Architektura zakorzeniona w Tradycji”.

Przegląd najlepszych reklam

W ramach projekcji pofestiwalowej Euroshorts w Rzeszowie podczas FPM można było zobaczyć przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W dodatku Dodatkowo w tym roku można było wpłynąć samemu na miejską przestrzeń biorąc udział w majowym wydarzeniu jakim był Warsztatlon – popraw jakość życia w Rzeszowie. Skierowane było ono wszystkich mieszkańców Rzeszowa, którzy chcą wprowadzić zmiany poprawiające codzienne funkcjonowanie w stolicy Podkarpacia. Prezentacja warsztatlonowych pomysłów odbyła się właśnie podczas FPM i zaprezentowane zostały nazwiska zwycięzców.

Archizbawy, złote sztabki z betonu

W pierwsze dni czerwca pomieszczenia i dziedziniec kamienicy przy al. Piłsudskiego 18-10 w Rzeszowie zamieniły się w kreatywną przestrzeń dla dzieci i młodzieży. W ramach FPM 2017 odbyły się tam bezpłatne warsztaty architektoniczne, tworzenie graffiti, pokazy filmów animowanych. a także warsztaty z budowania instrumentów. W ramach Dnia Dziecka można było wziąć udział w otwartych warsztatach form użytkowych w betonie Lafarge dla uczniów, studentów i architektów. Uczestnicy, podzieleni na grupy wiekowe zaprezentowały swoją przestrzeń miejską. Zadania każdej z grup miały na celu pobudzenie kreatywności i pomoc w znalezieniu tematu przewodniego wybranego miejsca, a następnie wypełnienie przestrzeni architektonicznie. Dla zwolenników bardziej dynamicznych form, organizatorzy przygotowali gry terenowe, np. zbieranie „złotych”.

Projekt „Samoróbka”

Samoróbka były dwudniowymi zajęciami twórczymi, dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których powstawały instrumenty. Zwieńczeniem prac był wyjątkowy koncert dzieci wraz z instruktorami na własnoręcznie wykonanych instrumentach. Projekt był inicjatywą wrocławskiej grupy artystycznej „Małe Instrumenty”. Celem było generowanie odkrywczych i oryginalnych instrumentów, które pozwalają tworzyć muzykę.

Koncerty

Podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej nie zabrakło również koncertów. Urozmaiceniem programu były plenerowe koncerty gwiazd. Dla rzeszowskiej publiczności zagrali: Gypsy and the Acid Queen, Pustki, Łąki Łan, Buslav, Sonar, Xxanaxx oraz Urbanski. FPM 2017 ma towarzyszyć także Islandzka Noc, hasło koncertowe zespołu SALK – polskiego kolektywu grającego delikatną elektronikę oraz KRÍA – islandzkiej songwriterki. Po koncertach odbyło się również silent disco z udziałem dj-ów z zespołów występujących wcześniej.

 

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2018

W 2018 roku Festiwal odbył się w Fosie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.  W ramach FPM odbyła się druga edycja Warsztatlonu. Wydarzenie miało na celu opracowanie i przetestowanie projektów zmian przestrzeni miejskiej. Organizatorzy poszukiwali pomysłodawców, startupów głównie o tematyce smart city, programistów, architektów, managerów kultury,IT, IoT, lifestyle, grafików, specjalistów ds marketingu.w ciągu doby zespoły tworzyły prototypy projektów związanych ze zmianami w przestrzeni miejskiej. Podczas finału FPM na scenie głównej 10 czerwca została wręczona nagroda główna oraz nagroda publiczności.

Archiczwartek

Wyjątkowe spotkanie, z cyklu „ARCHI- czwartkowe” to spotkania z architekturą. Gośćmi specjalnymi byli architekci Romuald Loegler i Robert Konieczny. W przerwie spotkania w Galerii wejścia do Trasy Podziemnej (pod sceną, obok Ratusza), odbyło się otwarcie wystawy związanej ze 140-leciem Stowarzyszenia Architektów Polski, prezentującej osiągnięcia i pracę SARP. Po spotkaniu odbyło się otwarcie wystawy pt. „Nagroda Roku SARP 2017” w siedzibie SARP. 

DESIGN+

Festiwal Przestrzeni Miejskiej był niezwykłą okazją do obejrzenia wyjątkowych prac projektowych, których twórcami byli studenci Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Powstałe projekty w wybranych miejscach Rzeszów miały wykazać, jak ważną kwestią w przestrzeni miejskiej jest dobry design, w tym przypadku w postaci mebla miejskiego oraz innych elementów użytkowych. Projekty można było zobaczyć w formie ekspozycji zewnętrznej na skrzyżowaniu al.Lubomirskich oraz Al. Pod Kasztanami.

FIELD RECORDING

Field recording dla jednych jest działaniem na granicy dźwiękowego dokumentu, dla innych filozofią i życiową praktyką. Warsztaty field recordingowe będą wprowadzeniem do postrzegania środowiska dźwiękowego. To już II cykl warsztatów z field recordingu na Rzeszowie. Harmonogram działań obejmował 2 dni sesji nagraniowych w studiu mieszczącym się w budynku Estrady Rzeszowskiej – współorganizatora Festiwalu. Nagrania w siedzibie Estrady Rzeszowskiej, zakończył pokaz filmowy w letni ogródku gdzie można było obejrzeć film “W poszukiwaniu ciszy”

Galeria Bezdomna

Kolejna edycja Galerii Bezdomnej odbyła się w ramach FPM w Galerii Nierzeczywistej RSF w Rzeszowie. Ekspozycja została stworzona przez profesjonalistów jak i amatorów. Osoby, które fotografują i chciały pokazać swoją twórczość innym miały możliwość przynieść swoje prace i zaprezentować się, co więcej zawiesić swoją pracę w galerii za pomocą taśmy klejącej czy sznurka.

Spacery po Rzeszowie

W ramach Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbyły się dwa spacery tematyczne po Rzeszowie z cyklu: „Historia Rzeszowa zabytkami pisana”, podczas których uczestnicy mogli usłyszeć historię naszego miasta „opowiadaną” nietypowo przez autentycznych świadków swoich czasów. Przewodnikami w tej swoistej podróży w czasie były więc zachowane obiekty architektury, będące dawniej siedzibami urzędów, szkół, banków itp., tworzące przestrzeń codziennego życia mieszkańców Rzeszowa w czasach autonomii galicyjskiej, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym. Celem spacerów było zwrócenie uwagi na otaczającą nas na co dzień przestrzeń miejską oraz odkrycie zapisanych w niej historii.

Koncerty

Koncerty jak zwykle są nieodłącznym elementem Festwialu Przestrzeni Miejskiej. Na scenie przy fosie Zamku Lubomirskich zagrali: KRÓL, Julia Marcell, Bownik, Decadent Fun Club, Rebeka, Baasch, Kamp